| Specifications | IEC60502-1, IEC12706.1, IEC60332.1 |
|---|---|
| Voltage | 0.6/1 KV |
| Test Voltage | 3500V |
| Construction Characteristics | CU/XLPE/DSTA/PVC |
| Conductor | Annealed Copper |
| Rated Voltage | 18/30/36KV |
|---|---|
| Cable Mark | As Customer Required |
| Outsheatn | PVC Or PE |
| Test Voltage | 21 KV For Cables Of 6/10 KV; |
| Cable Drum Length | As Per Request |
| Name | Low Smoke Zero Halogen Cable |
|---|---|
| No. Of Conductor | Two Cores |
| Size | 1 Mm |
| Use | Indoor And Outdoor Use |
| Insulation | PVC Compound With Mica Layer |
| Name | Low Smoke Zero Halogen Cable |
|---|---|
| No. Of Conductor | Two Cores |
| Size | 1.5 Mm |
| Use | Indoor And Outdoor Use |
| Insulation | PVC Compound With Mica Layer |
| Specifications | IEC60502-1,SPLN 43-6 |
|---|---|
| Voltage | 0.6/1 KV |
| Construction Characteristics | CU/XLPE/PVC |
| Conductor | Annealed Copper |
| Insulation | Extruded XLPE |
| Specifications | IEC60502-1, SPLN D3.010-2:2014 |
|---|---|
| Voltage | 0.6/1 KV |
| Test Voltage | 3500 V |
| Conductor | Bare Copper Conductor, Class 2 To IEC 60228 |
| Insulation | PVC Compound |
| Rate Voltage | 450V-1000V |
|---|---|
| Jacket Material | PVC |
| Outer Sheath | LSHF |
| Sample | Free |
| Armored | Steel Wire Armored |
| Voltage | 0.6/1 KV |
|---|---|
| Standard | IEC60502-1,SPLN 43-6 |
| Conductor | Copper, Purity 99.95 |
| Insulation | Extruded XLPE |
| Sheath | PVC |
| Specifications | IEC60502-1, IEC12706.1, IEC60332.1 |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.6/6kV, 6/10kV, 8.7/15kV |
| Construction Characteristics | CU/XLPE/STA/PVC |
| Conductor | Copper |
| Insulation | XLPE |
| Voltage | 0.6/1 KV |
|---|---|
| Core Insulation | XLPE |
| No. Of Cores | 3 Core + Earth |
| Armour | Galvanized Steel Tape |
| Conductor | Stranded Class 2 To IEC 60228 |